Championship12.JPG
17_003_HIT_Logo_2017_Print.jpg
Championship12.JPG

HIT Basketball


SCROLL DOWN

HIT Basketball


2018 HIT Basketball 

April 6-7, 2018

Hillcrest Lutheran Academy announces the 51st Annual Hillcrest Invitational Basketball Tournament for Lutheran Brethren churches, Hillcrest alumni, and their families to be held on the weekend of Friday and Saturday, April 7-8.

The tournament will operate with the following divisional format:

 

  • Division I (College age/ability) | Avg. team age 19-28
  • Classic (Older players - traditional LB church teams ) | Avg. team age 25-37
  • Division II (High school age/ability) | Avg. team age 16-22
  • Division III (Just for fun/girls/45+ men/junior high) | Avg. team age 12-16, 45-60

 

Registration and entry fee of $250 per team must be processed by Hillcrest Academy before March 24th.

Follow the HIT 2017 happenings via Hillcrest's twitter, HLAtweets. The HITs will trend at #HITtourney.

Any questions regarding the HIT Tournament should be directed to Craig Nersten (cnersten@ffhillcrest.org) | 218.739.3371).

2017 Division 1 Championship

2017 Classic Championship

17_003_HIT_Logo_2017_Print.jpg

HIT online Registration


HIT online Registration


BRACKETS


BRACKETS


View game times & locations by hovering over the team name and clicking the magnifying glass icon.

Division 1

DIVISION 1 Consolation

+ Division 1 rosters

HLA Alumni Plus Some: Grant Stroud, Danny Tungseth, Devon Apgar, Josh Wolderich, Taylor Shuck, Darin Stansilawski, Andrew Stender, Ryan Rettig

Triumph NDSU: Darin Rogness, Ben Bigaouette, Matt Gehrtz, Tyler Knutson, Brandon Engelstad, Jeff Risbrudt, Kory Kowalski, Sam Larson

HLA Alumni 1: Tom Scheid, Luke Hansen, Donavan Rogness, Josiah Larson, Evan Twedt, Josh Mohagen, Nic Savageau, Cody Bergee, Jordan Aaberg

Hillcrest Bison: Daniel Nersten, Travis Haugen, Trevor Leach, Tyler Ukkelberg, Nick Bahls, Luke Halbakken, Anthony Fisher, Kory Brown, Landon Mund, Wyatt Mund, Jalen Voss

Trust the Process: Josiah Militzer, Aaron Bigaouette, Craig Bigaouette, Micah Rogness, AJ Smith, Jared Olsgaard, Jordan Kahlow

Make B-Ball Great Again: Nathan Jensen, Ben Herzog, Ryan Retzlaff, Mike Millard, Mike Riewer, Marcus Riewer, Pat Riewer, Preston Riewer

Triumph/PC Alumni: Tom Schwandt, Drew Eggers, Isaac Berge, Kyle Ulstad, Jacob Fletcher, Logan Olson, Brett Harmelink

Misfits: Tim Jensen, Korey Fry, Tory Johnson, Jake Anderson, Sammy Holmes, Tim Lowe, Derek Parks, CJ Peeters, Javier Pitchford, Daniel Stringer

CLASSIC A

CLASSIC A Consolation

+ CLASSIC A ROSTERS

Toronto 1: Todd Johnson, Jacob Johnson, Rich Iverson, Dave Iverson, Tony Rogness, Micah Rogness, Brent Rogness, Jason Rogness, Tom Olson, Todd Lenz, Jacob Lippert, Greg Pavek

Oak Hill: Ben Bigaouette, Mark Henderson, Tom O'Neill, John Berge, Mitch Griep, Charlie Schonhardt, Justin Olsoe, Tory Brue, Andrew Hohncke, Tyler Lacey, Hans Brue, Jacob Jorgensen, Tim Erickson, Vaughn Kavlie

Joice: Nate Miller, Chad Eekhoff, Seth Beenken, Travis Dillavou, Andy Stensrud, Kyle Smidt, Luke Kleveland

FF Bethel: JP Stender, Steve Gundersen, Dave Gundersen, Chris Buttke, Adam Vaughn, Henry Wander, Dalton Spicer, Ben Stumbo, Dan Lawson, Dave Conklin

Triumph West: Ben Aipperspach, Andrew Aipperspach, Phillip Aipperspach, Thomas Hensrud, Brady Swanson, Kyle Bishop, Kip Johnson, Shawn Halvorson, Michael Leach, Tony Nelson, Doug Rogness

Hendricks: Justin Campbell, Darren Shaw, Ethan Coners, Trevor Peterson, Trent Johnson, Riley Hanson, Tim Cariveau, Steve Walswick

Thompson 1: Jacob Thompson, Nate Thompson, Christian Thompson, Nick Pillatzke, Jesse Arbuckle, Luke Albertson, Doug Fry, Tommy Thompson, Zach Lewis

Fergus Falls 1: Kyle Knutson, Brad Christenson, Isaiah Lemke, Ryan Garvin, Derek Magnusson, Kyle Dahlstrom, Chris Harig, Jake Wendland, Justin Arneson

DIVISION 2A

DIVISION 2A CONSOLATION

+ DIVISION 2A ROSTERS

Bethel Ballers: Andrew Christenson, Elijah Colbeck, Tommy Thompson, Jordan Foss, Spencer Breen, Noah Raitz, Sean McGuire, Reggie Undseth, Gabe Enderle

XIII: Tim Borowski, Matt Borowski, Wes Borowski, Jeremy Fylling, Jordan Fylling, Austin Klimek, Andrew Klimek, Sam Bleskachek, Scott Brekke, Trent Heimdal, Tajahn Cloud, Tony Tungseth, Nicolai Tungseth

Christenson Plus: Josh Christenson, Art Christenson, Brittany Christenson, Melissa Mortenson, Chris Mortenson, Lindsey Kurtz, Aaron Haugen, Jared Ronningen, Clayton Taylor, Tyler Tysver, Jordan Backstrom

Newmans: Evan Newman Sr., Evan Newman Jr., Kyler Newman, Luke Newman, Jeremy Nelson, Andrew Rintala, Andrew Lee, Jared Christenson, Sam Martens, Michael Fraser

VMP: Dallas Ehrmantraut, Josh Gilb, Mitchell Blaha, Jordan Brownlow, Evan Perala, Aaron Denny, Evan Vanvickle, EJ Ziegler

Team USA: Connor Aasness, Megan Aasness, Kelsey Nersten, Abby Taylor, Evan Malmstrom, Micah Jones, Tony Preston, Quincey Circo, Chris Tungseth

Williston 1: Josiah Erickson, Joren Falcon, Isaac Erickson, Trevor Powell, Riley McGraw, Coleton Nelson

Team Rocket: Matt Casperson, Lucas Gunkelman, Micah Tengesdal, Maarshall Viland, Kyle Viland, Xander Grohman, Jared Ueland, Andy Preston, Jacob Thompson, Kevin Schwandt

DIVISION 2B

Division 2B Consolation

+ DIVISION 2B ROSTERS

Living Word: Greg Pavek, Ericka Pavek, Josh Deines, Zach Matzer, Hannah Meier, Bailey Deutz, Madie Rowe, Parker Winkleman, Alex Hofman, Taliya McFarquhar, Avianna McFarquhar, Lexi Schnaser, Kaitlyn Matzner , Kelsey Pieschke, Rachel Page

LBS: Ty Rostvedt, Greg Rokos, Nick Laven, Erick Sede, Dan Stenberg, Brad Pribbenow, Seth Johnston, Jeremy Maahs, Krisitian Anderson, Elliot Pribbenow, Tim Collins

Toronto 2: Leah Rogness, Cory Rogness, Craig Rogness, Seth Hofer, Maria Berndt, Amy Vandermeer, Noah Hofer, Landon Lenhart

Hillcrest Hilltops: Sander Frustol, Sam Ihrke, Nate Frustol, Gabe Preston, Erick Konynenbelt, Zak Zwiers, Troy Tonneson, Bobby Schultz

Clearbrook/Gonvick: Sam Lavin, Adam Krog, John Gerlofs, Nate Dahl, Luke Burgess, Madison Stenzel, Hanna Lavin, Danae Stenzel, Rachel Lavin, Rachel Spray

Crusaders: Erik Vestol, Joshua Overgaard, Kurtis Vestol, Shawn Synstelien, Chris Synstelien, Davonti Bell, Q Dixon, Cole Fronning, Sabrina Fronning

Mpls1- Ebenezer: Jerome Larson, Joshua Patterson, Lucas Maxwell, Eddie Stone, Thomas Stone, Rachel Murphy, Devon Vandeneykel, Rashad Bennett, Josh Hawkins, Ato Abdullahi

Bismark- Grace: Ryan Nordlund, Daniel Olson, Brandon Lewis, John Pope, John Lee, Tolya Boeshans, Kiton Ademeso, Donovan Stute, Bartholemew Ogbu, Klint Miller, Justin Jenner, Derek Frame

DIVISION 2C

Division 2C Consolation

+ DIVISION 2C ROSTERS

Bethesda Ballers: Zach Olson, Brock Olson, Bruce Olson, Jay Skrede, Joseph Roethel, Lydia Olson, Josh Olson, Seth Olson, John Moe, John Olson

Jamestown: Rod Niemeier, Chris Hoke, Tony Niemeier, Karl Greden, Sean Rinkenberger, Scott Sloan, Kyle Bishop, Danny Fischer, Darren Finck

FF Fun Team: James Aanden, Jorge Cruz, Jason Waasdorf, Jesse Thorstad, Mike Tenneson, Andrew Gunter, Matt Holmquist, Dustin Umlaug, Andrew

Marietta 1: Kenny Wold, Luke Wold, Derek Wollschlager, Jared Wold, Barrett Loehrer, Israel Cyabukombe, Michael Ruppelt, Nathan Ryenhoult, Derek Wynia, Cassius Pond, Carter Gilk

Dry Bones: Sophia Dahl, Jonathan Dahl, Mark Undseth, Steve Undseth, Matt Haugstad, Micah Hjermstad, Andrew Reinertsen, Trevor Undseth, Taylor Hohncke

Hillcrest Alumni Girls: Karma Schneeberger, Eric Schneeberger, Chris Nielsen, Andrew Nefstead, Alyssa Nefstead, Jared Blanchet, Dan Lyons, Harrison Dotson, Ryan Tharaldson, Ben Salter, Elie Salter

Christenson 2: Lee Christenson, Sid Christenson, Spencer Christenson, Nate Christenson, Joel Heikes, Josh Cossette, Kyle Geary, Samuel Esary, Tyson Pfingston

LB Homes: Tim Ehli, John Zwiers, Greg Zetah, Russ Rapp, Caleb Larson, Pam Pederson, Rebecca Flink, Brady Field, Titus Chistensen, Denise Hjemsted, Kevin Rogness, Taylor Leitch, Max Scott, Thomas Zwiers

DIVISION 3A

Division 3A Consolation

+ DIVISION 3A ROSTERS

HLA Int'l Alliance: Luke Song, Jim Song, Brent Ferenczy, Jay Seo, Justin Hwang, Heetae Nam Deron Sunwall, Thomas Martinson, Shane Stevenson, Christopher Lee, Jun Cha, Alex Son, Christian Gundersen, Mathias Fosse, Abdony Sokiri, Kristine Bruun, William Halvorsen, Havard Wikse, Stine Nordal, Bill Bao, Eline Bauge, Anna Sygnabere

Williston 2: Carter Harris, Connor Remus, Dawson Ebel, Jeremy Larson, Joel Kltke, Kallen Clouse, Kyler Horob, Makia Remus, Gene Davis

Splash Masters: Anna Newman, Ed Newman, Solveig Lundberg, Maren Lundberg, Carter Frank, Olivia Hull, Joey Jhelmstad, Peter Rogness

Gethsemane: Titus Christofferson, Ben Carlson, Luke Nienow, Ben Kraft, Annie Christofferson, Megan Busciglio, Tonya Anderson, Mark Nienow

Hillcrest Torpedos: Susana Preston, Ruthanne Erickson, Hans Holzner, Austin Preston, Sophia Iverson, Hannah Juhl, Abigail Christenson

Fossome sauce: David Foss, Kevin Foss, Michele Foss, Debi Foss, Jordan Foss, Paige Schultz, Olivia Foss, Nick Foss, Micah Foss, Zeke Ihrke, Mackenzie Foss

Breckenridge 1: Paul Rugroden, Mike Anderson, Zach Anderson, Craig Carter, Eric Carter, Payton Green, Matthias Warrington, Garret Lathrop, Zach Manock, Jackson Nelson, Kody Lohse, Jeremy Nelson, Andrew Kraft, Derek Moline

Wold Codgers: Jon Wold, Sarah Wold, Jacquie Wold, Allen Wold, Jim Wold, Steven Wold, Chris Wold, Karrissa Hoyles, Devon Dye, Kevin Kohl, Mike Lindstrom, Matt Lindstrom, Zach Lindstrom, Fred Lindstrom